A gerincferdülések nagy részét az orvosok idiopatikusnak tartják, azaz a kialakulásának az oka ismeretlen. Legalábbis a struktúrális ferdülését, azaz azt, ahol már kialakult a gerinc deformitása. Van funkcionális scoliosis is, amely esetben szintén azt veszi észre a szülő, hogy a gyerek ferdén tartja magát, de az orvosi vizsgálatnál kiderül hogy a csontozata -még- rendben van, "csak" asszimetrikus a tartása. Ha ez a helyzet, ebben a jó hír az, hogy tornával, izom erősítéssel még helyrehozható. A rossz az, hogy minél tovább fennáll ez a helyzet, akkor benne van a lehetőség a struktúrális scoliosis kialakulásának, amely sokkal nehezebben, -ha egyáltalán- javítható.
Van több tényező is, amelyeket felelősnek tartanak a struktúrális scoliosis kialakulásáért, de mivel eddig még nem sikerült egy főbűnöst találni, ezért a jelenlegi, leginkábbb elfogadott ovosi álláspont az, hogy a scoliosis kialakulását több rizikótényező együttjárása okozhatja. Itt egy nagyjábóli lista, hogy nagyjából melyeket gyanusítanak:
- genetika
- felmenők közötti előfordulása
- hanyag, rossz tartás
- aszimetrikus terhelés
- nem egyenlő hosszúságú lábak
- étrend, tápanyag hiány, vagy tápanyag rossz feldolgozása
- vírusos megbetegedés
- túl laza ízületek (művészi tornát űző lányok körében sokkal nagyobb számban fordul elő scoliosis- kb: 10%, mint a normál populációban - kb: 2 %. )
- hirtelen nagy növekedés
- csontsűrűség probléma
Amikor azt olvastam valahol, hogy valamiféle vírus is közrejátszhat, azon azért meglepődtem... Nem tudom már hol láttam, de ha megtalálom a linket, akkor ideteszem.